www.sudoku.oldal.eu   

Sudoku Mánia:

Sudoku Mánia ...

   
   
Játékfajták: 
 
 
A SUDOKU STORY
 
 
A Sudoku japán szó, de a név nem azt jelenti, hogy a játék az ázsiai országból származik.
Nem is onnan!

1783-ban Leonhard Euleregy svájci matematikus fektette le a játék alapjául szolgáló elméletet, amely arról szólt, hogy egy tetszőleges számsorban és számoszlopban úgy kellett elhelyezni a számokat, hogy adott oszlopban és sorban azok ne ismétlődjenek. Görög számokkal alkotta meg a „bűvös négyzetet”, ezért sokáig a „Görög-latin kockák ”-nak nevezték.
 
A kiegészítő szabályt egy nyugdíjas amerikai építész, Howard Garns találta ki, 1979-ben . Az akkor már 50 éve keresztrejtvény újságokat kiadó Dell Magazine publikálta előszőr az általa készített fejtörőt.
Garns egy 9X9 négyzethálós modellel lepte meg az olvasókat, amelyeket 3x3 négyzetes hálós egységekre, tömbökre bontott. A játékot ekkor „Number Place”-nek nevezték el.  A siker mérsékelt volt.
 
A Sudoku mai népszerűsége egy japán kiadónak, a Nikolinak köszönhető. A japán "Füles magazin" 1984 áprilisában közölt egy új játékot, a következő néven: „Suji wa dokusin ni kagiru ” (Magyarul: a számok egyedi helyüek). A játékot az előzőekben említett Dell Magazin hasábjain fedezte fel Kaji Maki, a Nikoli elnöke , aki azonnal úgy döntött, hogy népszerűsíti a fejtőrőt Japánban. Az eredeti nevet túlságosan bonyolultnak találta, és kissé leegyszerűsítette "Sudoku"-ra. A „su” a számot jelenti, a „doku” pedig az egyedi helynek felel meg. A játék fantasztikus karriert futott be a japán piacon és azóta is töretlen a népszerűsége. Több folyóirat csak ezzel foglalkozik, és állítják, hogy ők kézzel csinálják a rejtvényeket.
 
1989-ben Commodore 64-re is megjelent egy sudoku program DigitHunt címmel.
 
Az európai karriert Hong Kong-ból indította el Wayne Gould . 13 évig ügyvédként dolgozott Új-Zélandon, majd 1982-től tizenöt éven keresztül Hong-Kongban épített jogi karriert, egészen a városi főbíró címig jutott. Hobbyból előszeretettel írogatott számítógépes játékprogramokat.
1997 tavaszán Tokióban egy könyvesboltban látott meg egy halom Sudoku könyvet. Felvillanyozta ez a találkozás a játékkal. Felesége - aki nyelvész professzor volt az Egyesült Államokban - javaslatára, próbaként megjelentették az első sudoku rejtvényt New Hampshire helyi lapjában , ahol az amerikai házuk volt.  A Conway Daily Sun szerkesztői nagyon meglepődtek azon, hogy mekkora érdeklődés mutatkozott az új játék iránt.
 
2004 októberében, az akkor 59 éves Gould Londonba utazott. Tudta, hogy a britek szenvedélyes rejtvényfejtők, és angol napilap nem létezik rejtvényoldal nélkül. Előzetes egyeztetés nélkül ment be a Times kiadójához, ahol sikerült egyességet kötnie, mely úgy szólt, hogy a megjelenés viszonzásaként ő ingyen készíti a feladványokat.  2004. november 12. történelmi nap volt a Sudoku történelmében, a Times újságban megjelent az első, Gould által készített fejtőrő.Azóta is az ő rejtvényei jelennek meg a lapban.
 
A Sudoku-mánia nem állt le a briteknél. Pillanatok alatt terjedt el az európai országokban is.
A média a XXI. század Rubik kockájának nevezte.
 
A játék óriási sikerrel tért vissza az Egyesült Államokba is. 2004 közepétől a New York Post állandó Sudoku rovatot indított. Július 11-én a USA Today és a Daily News elindították a Sudoku rovatukat, kiszorítva az évtizedek óta hagyományosan azon a helyen szereplő keresztrejtvényeket. Nem meglepő, hogy a könyvesboltok és újságos standok is tele vannak a Sudoku játékokat tartalmazó magazinokkal.
 
Ausztráliába 2005 májusában érkezett a játék, s a legnagyobb napilapok csináltak neki hírverést. David Burkett, a Time Inc. kiadó vezérigazgatója maga is meglepődött, hogy milyen gyorsan terjedt el a Sudoku az ötödik kontinensen.
 
A Sudoku őrület megérkezett Magyarországra is. 2005 őszén jelent meg az első Sudoku magazin magyar nyelvű leírásokkal, majd a könyvesboltokba is eljutottak az első Sudokut tartalmazó kiadványok.
 
ÉS MOST TESSÉK FIGYELNI!
E SOROK ÍRÓJA AZ 1990-ES ÉVEKBEN SUDOKUT FEJTETT A MAGYAR FÜLES REJTVÉNYÚJSÁGBAN !
 
Mert a Fülesben rendszeresen jelentek meg már akkor is Sudoku rejtvények "Bűvös négyzet " néven. Sőt! Többféle változatban is!
De, ahogy az már nálunk lenni szokott: 
kis újság... kis ország... kis siker...
 
- x - x - x - x -

A sudoku kiváló agytorna. Csak türelemre és logikus gondolkodásra van szükség. A siker egyik kulcsa, hogy a játékszabályok nagyon egyszerűek. Mégsem lehet megunni, mert számtalan variációs lehetőség létezik és a különböző nehézségi fokozatú táblák kellemes időtöltést biztosítanak kezdőknek és profiknak egyaránt.  Néhány szám előre be van írva, de a rejtvény nehézsége elsősorban nem a megadott számok mennyiségétől függ, hanem attól, hogy logikailag mennyire nehéz meghatározni a további számokat. Vannak rejtvények, amelyekben csak kevés számjegy adott előre, ezek lehetnek akár könnyen fejthetők is, ugyanakkor lehet, hogy azokat a rejtvényeket, amelyekben sok szám adott, rendkívül nehéz megfejteni.
 
Minden jó feladvány megfejthető következtetéssel, találgatás nélkül. Azt még nem tudjuk, hogy minimum hány négyzetnek kell kitöltve lenni induláskor ahhoz, hogy a rejtvény korrekt módon megfejthető legyen, de olyan rejtvényt még senki nem talált, amiben 17-nél kevesebb induló mezővel ez megoldható lett volna.
 
A sheffieldi egyetem két matematikusa, Frazer Jarvis és Bertram Felgenhauer szoftverekkel kiszámolta, hogy a kilencszer kilences rácsban 6670903752021072936960 különböző helyes változat létezik. Ez egy olyan hatalmas mennyiség, hogy még egy számítógépnek is évezredekig tartana lejátszani az összes lehetőséget.Tehát attól sem kell félni, hogy elfogynak a feladványok.
 
Így hát Sudokura fel!    Jó szórakozást mindenkinek!
/Csermi/